Afyonkarahisar, bu yıl 3. kez Dünya Motokros Şampiyonası’nı Cumhurbaşkanlığı himayelerinde (MXGP of Turkey) ağırlamaya hazırlanıyor. Koronavirüs (COVID-19) salgını sonrasında normalleşmeye çalışan spor severler ve festival tutkunları 4-5-6 Eylül tarihlerinde Afyon Motorsporları Merkezi’nde buluşacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle normalleşme adımları tüm dünyada hız kazanırken, uluslararası spor camiası organizasyonlarla normalleşme sürecine hız verdi. Dünyanın en popüler 10 branşı arasında yer alan Motokros’ta dünya şampiyonlarını biraraya getiren Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) Türkiye’de bu yıl 3. kez düzenlenecek. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ikinci kez gerçekleşecek organizasyon kapsamında; Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP), Dünya Motokros Şampiyonası (Gençler-MX2), Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (WMX), Avrupa Motokros Şampiyonası’nın (EMX Open) yer aldığı 4 büyük yarış yapılacak. Şampiyona ile eş zamanlı olarak düzenlenen Türkiye Motofest organizasyonu da yine 4-5-6 Eylül tarihlerinde aynı yerde festival, spor, müzik ve kültür etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

Organizasyon, Eurosport, Fox Sports Latina, AXP, Motorsport TV, Fox Sports International, Fox Sports Asia, VRT, CBS Sports Networ, BNT, Sina Sport, Rai Sport, Beinsports, Nos TV, RTL, Sport TV gibi dünyaca ünlü yayıncılar tarafından 186 ülkede yaklaşık 3.1 milyar potansiyel izleyiciyle buluşuyor.