Ömer Altunsoy

Genel Müdür Yardımcısı

 
Ömer Altunsoy, 1974 Yılında Trabzon’un Of İlçesinde doğdu. İlk Okul eğitimini Samsun Mustafa Kemal İlk Öğretim Okulunda, Orta ve Lise öğrenimini Samsun İmam Hatip lisesinde tamamladı. Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümümden mezun olduktan sonra, yine aynı Üniversitede Spor alanında Yüksek Lisansını tamamladı.
 
1997 yılında Samsun Vezirköprü İlçesine Beden Eğitimi Öğretmeni olarak atandı. 5 yıl Vezirköprü ve Samsun merkezde Öğretmenlik yaptıktan sonra 2003 yılında Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde Valilik oluru ile Spor Şube Müdürlüğüne görevlendirildi. 3 yıl Spor Şube Müdürü ve 2 yılda Gençlik Merkezi Müdürlüğü görevlerini yaptı. Daha sonra 2007 yılında Samsun Gençlik ve Spor İl Müdür Vekilliği yaptı. 2008 yılında kurumdan ayrılarak Samsun Valiliği İl Özel İdaresinde Spor Koordinatörü olarak görev yaptı. 2009 yılı Aralık ayında Samsun İl Müdürü olarak asaleten atandı ve son olarak 2012 yılı eylül ayında Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığına atandı.
 
1988 yılında Judo sporuna başlayan Altunsoy, bu branşta Milli Takım Sporcusu olmayı başardı. Aynı zamanda Judo branşında 3. Kademe Kıdemli Antrenörlük ve siyah kemer 4.Dan belgesi ve 2.Kademe Masa Tenisi Antrenörlük belgesi sahibi olup, Yine Judoda Milli Hakemlik ve  Milli Takım Antrenörlüğü yapmış  olan Ömer Altunsoy, Judoda önceki dönemlerde Teknik Komite ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak  görev aldı. Öğretmenlik yaptığı dönemde 5 yıl kadar Judo antrenörlüğü yaptı ve Milli Takım’a birçok sporcu kazandırdı. Avrupa Birliği Projelerinde yasal temsilci ve birçok Ulusal ve Uluslararası Spor etkinliklerinde Koordinatör olarak görev aldı. Aynı zamanda Dopingle Mücadele Komisyonu üyesi ve Başkan yardımcısı olan Ömer Altunsoy evli olup “Furkan”, “Yunus Emre”, “Ahmet Talha” ve “Mehmet Akif” adında 4 erkek çocuk babasıdır.