Refaiddin ŞAHİN

Görev Dönemi  : 22.01.1980 / 16.04.1980 
Ünvanı  : Gençlik ve Spor Genel Müdürü

19.04.1939 tarihinde Samsun’un Terme ilçesinde doğdu. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde vekil öğretmenlik, Devlet Orman İşletme İdaresi ve Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğünde memurluk görevlerinde bulundu.
 
Gençlik ve Spor Bakanlığında uzman, Bağ – Kur Genel Müdürlüğü’nde Genel Sekreterlik ve Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 22.01.1980 – 16.04.1980 döneminde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.
 
Şahin, atletizm, futbol, yüzme ve su topu branşlarında amatör sporcu olarak uğraş gösterdi. Yüzme antrenörü olarak görev aldı. Mesleği ekonomist olan Şahin, 19 ve 20. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğine seçildi. Tarım ve Köy İşleri Bakanı ve Devlet Bakanı olarak hükümette görev aldı. Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 1971 yılında İzmir’de düzenlenen Akdeniz Oyunları’nda Muhasebe Müdürü olarak idari görev aldı.
 
Şahin, Güney Kafkas ve Batum Göçmenleri Derneği Genel Başkanı, Gürcistan – Türkiye Vakfı Başkanı ve Türk – Tayvan Vakfı Başkanlığı görevlerinde bulundu.
 
Şahin, Üniversite mezunu olup orta derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Evli ve 2 çocuk sahibidir.
 
Refaiddin Şahin, 1976 yılında Kanada’nın Montreal kentinde yapılan olimpiyat oyunlarına yönetici olarak katıldı.