Vildan Aşır Savaşır

Görev Dönemi  : 24.10.1945 - 16.11.1950 
Ünvanı   : Gençlik ve Spor Genel Müdürü 

1903 yılında İstanbul'da doğdu. Stockholm Yüksek Beden Terbiyesi Enstitüsü'nü bitirdi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı'nda öğretmen, Gazi Terbiye Enstitüsü'nde Beden Terbiye Öğretmenliği, Kültür Bakanlığı Beden Terbiyesi ve İzcilik Müdürlüğü, Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü Müşavirliği, Toprak Mahsülleri Ofisi Şef Müşaviri ve Sosyal İşler Müdürlüğü görevlerinde bulundu.
 
Cumhuriyetin ilanından sonra ülkemizde okulların açılması her geçen gün artmaktaydı. Avrupa milletlerinin beden eğitimi konusu üzerine takip ettikleri metotları öğrenmek ve memlekete dönüşlerinde beden eğitimi öğretmeni yetiştirmek amacıyla, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 1925 yılında İsveç Stockholm’deki Kraliyet Yüksek Beden Eğitimi Enstitüsü’ne de üç öğrenci gönderildi. Galatasaray Lisesi’nden Vildan Aşır Savaşır, İstanbul Erkek Öğretmen Okulu’ndan Selim Sırrı Tarcan’ın öğrencisi Nizamettin Kırşan ve Galatasaray Lisesi’nden Suat Hayri Ürgüplü ile birlikte bu ülkeye gönderildi.
 
Savaşır, 1939 yılından sonra devlet kademesinde çalışmaya başladı. Bu yıldan itibaren Bakanlık merkez teşkilatında görev aldı. Ardından uzun yıllar (1945 – 1950 arası) Beden Terbiyesi Umum Müdürlüğü görevini yürüttü. Savaşır, ayrıca 1943 – 1950 yılları arasında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi başkanlığı görevini de sürdürdü.
 
Savaşır, bu göreve atanarak getirilen başkanlar arasında yer aldı.
Görevde bulunduğu süre zarfında önemli çalışmalara imza attı. Bunlardan bir tanesi de Gazi Eğitim Enstitüsü’nün kurulmasına yönelik çalışmasıdır.
 
Beden Terbiyesi Genel Müdürü Vildan Aşir Savaşır, 1949 yılında, Spor Toto fikrini ortaya attı.. Savaşır, 1949 yılında İsveç'ten özel bir kuryeyle getirttiği Spor Toto mevzuatını bizzat tercüme etti ve dönemin futbol federasyonu başkanı Ulvi Yenal ile birlikte Spor Toto organizasyonun kurulabilmesi için çalışmalara başladı.