Mehmet Akzambak

Görev Dönemi  : 21.05.1975 / 24.12.1975 
Ünvanı  : Gençlik ve Spor Genel Müdürü 

01.03.1927 tarihinde Konya’nın Seydişehir ilçesinde doğdu. İlkokulu Seydişehir’de, Ortaokulu Konya’da okudu.
 
Lise derecesindeki Ankara Polis Koleji’nden sonra İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına) Ankara Hukuk Fakültesi’ne devam etti. 1950 yılının Şubat ayında mezun oldu.
 
1953 yılında Ordu Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü Şube Müdürlükleri ve İstanbul Emniyet Müdür Muavinliği görevlerinden sonra, 1966 yılında Ankara Polis Enstitüsü ve Koleji Müdürlüğüne getirildi. 1967 - 1971 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğü Muavinliği, bir süre Kocaeli Emniyet Müdürlüğü yaptı. 1973 yılında İçişleri Bakanlığı Bakanlık Müşaviri iken Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’ne atandı. 6 ay bu görevde kaldı.1975 yılı Aralık ayında Merkez Valiliği kadrosunda İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne vekalet etti. 1976 yılında kendi isteğiyle emekli oldu.
 
1970 - 1971 yıllarında Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı görevinde bulundu.
 
Emeklilik sonrasında 1979 yılında İstanbul Barosu’nda Avukatlık stajını tamamlayarak Baroya Kayıtlı Avukat sıfatıyla serbest mesleğini icra etti.
 
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi üyeliği görevinde de bulunan Akzambak, İngilizce ve Almanca bilmektedir. Yüzme sporu ile yakından ilgilenen Akzambak, evli ve bir çocuk babasıdır.
 
Eseri:
 
İnsan Hakları (4 Cilt) (TBMM Kültür Sanat ve Yayın Kurulu Yayınları N0: 80)
(Cilt 1) Lozan’dan Günümüze Taraf Olduğumuz Uluslararası Tüm Sözleşmeler / Ceza İşleri ve Güvenlik Kuvvetleri Görev ve Sorumluluk Alanına Giren (Cilt 2) Lozan’dan Günümüze Taraf Olduğumuz Uluslararası Tüm Sözleşmeler / (A) Usul Hukuku, Özel Hukuk İlişkileri (B) Ahvali Şahsiye (Kişi Halleri)
(Cilt 3) Lozan’dan Günümüze Taraf Olduğumuz Uluslararası Tüm Sözleşmeler / Çalışma ve Sosyal Güvenlik (Tüm ILO ve Avrupa Konseyi Sözleşmeleri)
(Cilt 4) Lozan’dan Günümüze Taraf Olduğumuz Uluslararası Tüm Sözleşmeler / B.M Antlaşması, (A) Milletlerarası Adalet Divanı Statüsü Avrupa Konseyi, Avrupa Kültür Anlaşması Hukuk Yoluyla Demokrasi, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı, Kadınların Siyasi Hakları, Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi, Çocuk Hakları (B) Çevre, Kültür ve Tabiat Varlıkları.